ירושות

כשאדם הולך לעולמו מבלי שהותיר צוואה, חוק הירושה הוא זה שמגדיר כיצד יחולק העיזבון, כלומר רכושו של הנפטר. על-מנת שיורש או יורשת יוכלו לקבל את המגיע להם, נדרשת הגשת בקשה לקבלת צו ירושה. במצבים מסוימים תוגש התנגדות לצו הירושה או לחילופין בקשה לביטולו של צו ירושה שכבר ניתן. בכל המקרים הנ"ל מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה בתחום הרגיש של ירושות וצוואות. במשרד עורכי דין ירון לוי מטפלים בכל הסוגיות הנוגעות לירושות במקצועיות, בדיסקרטיות מוחלטת ובנחישות רבה.

מיהם היורשים על פי דין?

במקרים שבהם אין צוואה, או כשהצוואה מכסה רק חלק מרכושו של המנוח, חלוקת העיזבון נסמכת על חוק הירושה – וליתר דיוק על 3 סעיפים עיקריים:

סעיף 12 קובע את סדר העדיפויות. לפי סעיף זה, היורשים הם בן/בת הזוג והצאצאים. כשאין ילדים, הירושה תעבור להורי המנוח, ואם הם אינם בין החיים – לאחים ולאחיות.

סעיף 13 קובע כי החלוקה תהיה שוויונית – כלומר חלוקת העיזבון בין הילדים תהיה בחלקים שווים.

סעיף 14 קובע חליפיות – הכוונה היא שאם למשל אחד מילדיו של המנוח הלך לעולמו עוד לפניו, הילדים שלו יקבלו את חלקו (אלא אם כן יש הורים או יורשים אחרים).

כלל נוסף לגבי ירושה על פי דין הוא שבהיעדר יורשים, העיזבון עובר למדינה. בכל מקרה ההמלצה היא לערוך צוואה ולוודא שהיא עומדת בכללים הרלוונטיים (שקבועים גם הם בחוק הירושה).

הגשת בקשה לקבלת צו ירושה

על-מנת לממש את הזכויות שמקנה החוק, נדרש צו ירושה. בקשה לקבלת צו זה מוגשת לרשם לענייני ירושה. אופציה נוספת היא לפנות לבית דין דתי (רבני / שרעי / דרוזי) – בתנאי שכל הצדדים הרלוונטיים מסכימים לבחירה במסלול זה. בכל מקרה יש לשלם שתי אגרות. עוד כדאי לדעת שהרשם מנפיק את הצו באופן דיגיטלי, ושולח אותו אוטומטית לבנקים, לרשות המיסים, לחברות הביטוח, לרשות מקרקעי ישראל, לטאבו ולגופים נוספים. ניתן להיעזר בשירות של עורך דין לענייני ירושה כדי למנוע טעויות ועיכובים שלא לצורך.

התנגדות למתן הצו / בקשה לביטול צו ירושה

סביב ירושות מתפתחים לעיתים סכסוכים. זוהי עובדה מצערת, אבל גם כזו שמחייבת התנהלות מושכלת על-מנת לא לאבד זכויות יקרות ערך בירושה. כשישנה צוואה, אפשר להגיש התנגדות לקיום הצוואה וכן בקשה לביטול צו קיום צוואה שכבר ניתן. כשאין צוואה, ההליך המשפטי הרלוונטי הוא התנגדות למתן צו ירושה, או ביטול צו ירושה שכבר הוצא.

 

ההמלצה החשובה ביותר היא לא לבצע שום פעולה לפני התייעצות עם עורך דין לענייני ירושה – על-מנת לא לפגוע בסיכויי ההצלחה של ההליך.

ויתור על חלק בירושה

גם במקרה של ירושה על פי דין וגם כשישנה צוואה, היורשים מורשים לשנות את אופן חלוקתו של העיזבון. בדרך כלל המניע הוא שיקולי מס, אבל ייתכנו כמובן גם שיקולים אחרים. דרך אחת היא פשוט לוותר על החלק בירושה – באמצעות הגשת תצהיר הסתלקות מעיזבון אשר מאומת ע"י עורך דין. לאחר שהתצהיר מאושר לא ניתן להגיש התנגדות לצו ירושה. דרך שנייה היא הסכם בין יורשים.

עורך דין לענייני ירושה בזמינות גבוהה ויושרה ללא פשרות

ירושות וצוואות הן אחד מתחומי המומחיות של עו"ד ירון לוי. בנוסף יש לעו"ד לוי בקיאות ספציפית בכל הנוגע להורשת נחלות במושבים. השירותים בנושאים אלה ניתנים בזמינות גבוהה, על בסיס הידע רחב ההיקף לרבות היכרות עם פסיקות רלוונטיות של בתי המשפט, ומתוך מודעות לאחריות הרבה שמוטלת על מי שמטפל בסוגיות רגישות ומשמעותיות.

לייעוץ חינם בנושא ייפוי כוח מתמשך

עוד שירותים

ייפוי כוח מתמשך