נחלות

נחלות במושבים הן נכסים ייחודיים. מאפיין נוסף הוא הערך הכספי הגבוה שלהן. בהתאם, בכל סוגיה משפטית הקשורה לנחלה במושב – בן ממשיך, פיצול נחלה, היוון נחלה, ירושה, צוואה, הסדרת שימוש חורג, התנהלות מול הרשויות ועוד – נדרשים שירותיו של עורך דין בעל בקיאות בתחום ספציפי זה. הייעוץ המשפטי והליווי הצמוד של משרד עו"ד ירון לוי ניתנים על בסיס ניסיון רב וכן ומחויבות מוחלטת ללקוחות.

פיצול נחלה

החלטה 1523 של מועצת מקרקעי ישראל, שמהווה גרסה מעודכנת של החלטה 979 התקדימית משנת 2007, מאפשרת לבעלי נחלות במושבים לפצל אותן בהתאם לצרכים העכשוויים. על-מנת לממש את האופציה נדרשת עמידה במספר תנאים הכרחיים, ובהם בין השאר הסדרת כל השימושים בנחלה ותשלום דמי היוון והיטל השבחה. בנוסף יש להתנהל מול רמ"י בהתאם לכל נהלי הרשות. הצורך לבחון את כדאיות הפיצול, לוודא עמידה בקריטריונים הרלוונטיים, להגיש את כל המסמכים הדרושים ולקדם את התהליך גורם לכך שרק עם עזרת עורך דין נחלות במושבים מפוצלות בלי עיכובים מיותרים.

הסדרת שימושים חורגים בנחלה

שירות חיוני ומועיל נוסף של עורך דין מומחה לנחלות הוא הסדרת השימושים החורגים. המציאות השתנתה באופן דרמטי מאז החכרת הנחלות לחברי המושבים, ובסופו של דבר גם רשות מקרקעי ישראל הכירה בצורך הבלתי נמנע למצות את הקרקע. יחד עם זאת חשוב להתנהל באופן מושכל ועל בסיס ייעוץ משפטי מקצועי – תביעה להסדרת החריגות שלא מטופלת נכון עלולה להסתיים בקנס כספי גבוה מאוד שלא לצורך. טעות נוספת היא להתעלם מהתראה או תביעה, או לדחות את ההתייחסות אליהן. גם כשהסדרת השימוש החורג נעשית כחלק מתהליך פיצול נחלה, באה לידי ביטוי המיומנות של משרד עו"ד ירון לוי בניהול מו"מ עם המנהל ובהפחתת הקנסות למינימום.

היוון נחלות

היוון נחלה – כלומר התהליך שבו המעמד של מחזיק הנחלה הופך מ"בר רשות" ל"חוכר לדורות", לרבות רישום בלשכת רישום המקרקעין – משפר במידה ניכרת את מצבם של חברי המושבים. בין יתרונות ההיוון: האפשרות לקבל היתר להקמה של יחידות דיור עבור בני ובנות הדור השני והשלישי, קבלת היתר לפיצול הנחלה, השלמה של חלקה א' ל-2.5 דונם והגדלה של היקף הבנייה בחלקה זו ללא תשלום. כמו כן אם יתבצע שינוי ייעוד, הקרקע לא תחזור לידי מינהל מקרקעי ישראל.

ישנן שתי דרכים לממש אפשרות זו: לשלם דמי חכירה בגובה 3.75% או לשלם דמי רכישה בשיעור 33% (מהערך של הקרקע). בכל מקרה מומלץ להיעזר בשירות של עו"ד שכבר השלים בהצלחה את התהליך, אמון על שיתוף פעולה יעיל עם אדריכלים ומודדים ובקיא בהלכות המנהל.

מימוש צוואה או ירושה עם עורך דין נחלות במושבים

גם עבור מימוש של צוואה או ירושה הנוגעת לקרקע במושב הכתובת הנכונה היא עורך דין מומחה לנחלות. הסיבה לכך היא שהורשת משק חקלאי שונה באופן מהותי מהורשת נדל"ן מסוגים אחרים – פעולה זו כוללת לצד העברת הזכות הקניינית גם זכויות שמקורן בחברות באגודה השיתופית. גם הפער בין חוק הירושה לבין המציאות במאה ה-21 וההבדלים המהותיים בין הסכם חכירה ישיר, הסכם משולש והסכם חד-צדדי מחייבים בקיאות ספציפית מאוד. בהתאם ההמלצה היא לערוך צוואה מפורטת ומדויקת בעזרת עו"ד מומחה לנחלות במושבים.

עורך דין מומחה לנחלות – זמינות, אחריות ויסודיות

לנוכח המורכבות הרבה וסכומי הכסף הגבוהים המעורבים בכל מקרה, עורך דין נחלות במושבים נדרש להתנהל באופן אחראי מאוד. איכות הכרחית נוספת היא יסודיות ותשומת לב מלאה לכל פרט ופרט. עו"ד ירון לוי ניחן בתכונות אלה, ומאפיינים נוספים של הייעוץ המשפטי הניתן על-ידיו וע"י צוות המשרד הם הזמינות המרבית והמענה הסבלני והמפורט לכל שאלה.

עורך דין מומחה לנחלות
לשיחת ייעוץ חינם
לקביעת פגישת ייעוץ

עוד בנושא

התנגדות לצו ירושה
התנגדות לצו ירושה

עילות התנגדות לצו ירושה כל מי שאחד מהוריו נפטר והותיר אחריו ירושה יודע לומר: חלוקת הירושה היא לא מעמד פשוט. ראשית, הדבר מורכב מבחינה רגשית,

קרא עוד »
הסכם ממון
הסכם ממון

עו"ד הסכם ממון אתם עומדים להתחתן? נרגשים? למרות שאתם נמצאים ברגעים היפים ביותר שלכם ובתקופה קסומה כדאי לעשות לרגע הפרדה ולחשוב גם קדימה, על מצב

קרא עוד »
עורך דין ירושות
ירושות

עורך דין ירושות כשאדם הולך לעולמו מבלי שהותיר צוואה, חוק הירושה הוא זה שמגדיר כיצד יחולק העיזבון, כלומר רכושו של הנפטר. על-מנת שיורש או יורשת

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ חינם

השאירו פרטים:

Call Now Button דילוג לתוכן