צוואות

על-פי חוק הירושה, ישנן 4 דרכים לכתוב צוואה:

  1. צוואה בכתב יד – צוואה שנערכת ע"י האדם, ללא עדים וגם ללא עזרת עו"ד. החוק מחייב לכתוב את כל סעיפי המסמך בכתב יד ולציין תאריך, גם כן בכתב יד. כלל נוסף הוא חתימה בכתב ידו של המצווה. היתרון העיקרי של דרך זו הוא שאין עלות כספית, אבל יש לקחת בחשבון גם את הסיכון: קל יותר לערער על צוואה בכתב יד מאשר על הסוגים האחרים של הצוואות.
  2. צוואה בעדים – צוואה שנחתמת בנוכחות 2 עדים בני 18 ומעלה. העדים מנועים מלהופיע בצוואה, וכך גם בני/בנות זוגם.
  3. צוואה בפני רשות – צוואה המוגשת לרשם בית משפט, רשם לענייני ירושה, נוטריון, חבר בית דין דתי או שופט. גם צוואה שנאמרת בעל-פה בפני אחד הגורמים הרשמיים הנ"ל נחשבת צוואה בפני רשות.
  4. צוואה בעל פה – צוואה הנאמרת בפני 2 עדים כשהאדם עומד למות או מאמין שזהו מצבו, ולכן לא יכול לערוך צוואה בדרכים האחרות.

חשוב להדגיש: החוק מאפשרת עריכת צוואה גם ללא עזרת עורך דין. יחד עם זאת, בעזרת עורך דין צוואות הופכת הצוואה למסמך משפטי מדויק שהסיכוי למנוע את קיומו מזערי.

מה כוללת הצוואה?

צוואות מפרטות את זהות היורשים, לרבות קביעת יורשים חלופיים למקרים שבהם היורשים הראשונים שצוינו כבר לא יהיו בין החיים במעד הרלוונטי. בנוסף כוללת צוואה הנחיות בדבר חלוקת העיזבון בין כל היורשים, ובחלק מהמקרים גם התניות – כללים שיורש או יורשים מחויבים לעמוד בהם על-מנת לקבל את חלקם בעיזבון. יש לציין כי בתי המשפט פסלו בעבר סעיפים שהוגדרו על-ידם כ"שלטון היד המתה" – ועל כן במקרים אלה מתחדד הצורך בקבלת ייעוץ של עורך דין צוואות בעל בקיאות מקצועית מעמיקה.

עוד כדאי לדעת כי תיקון 12 לחוק הירושה מאפשר לערוך צוואה הדדית – מסמך שמשקף הסכמות בין בני זוג לגבי חלוקת הרכוש המשותף, תחילה לאחר פטירת הראשונ/ה מביניהם ובהמשך לאחר מות השני/ה.

התנגדות לצוואה

עורך דין לענייני ירושה וצוואות מטפל גם בהתנגדויות לצוואה. בין העילות האפשריות לפסילתו של המסמך: אי כשירות, השפעה בלתי הוגנת (למשל ניצול תלות של אדם חולה), מעורבות לא חוקית של אדם אחר בעריכת הצוואה, "צוואה סתומה" (כלומר כזו שלא מאפשרת להבין את כוונת המצווה) והתניות לא לגיטימיות (מצב המכונה כאמור "שלטון היד המתה" – למשל הורשת דירה לבן בתנאי שלא יתגרש מאשתו).

חוק הירושה מגביל את טווח הזמן להגשת התנגדות לצוואה. אמנם ניתן לבקש את הארכת המועד להגשת התנגדות למתן צו קיום צוואה, אבל ככלל מומלץ לא להתמהמה.

הגנה על צוואה

הגנה על צוואה עשויה לכלול פעולות בעת עריכתה או בסמוך לכך, וכן פעולות לאחר פטירת עורך הצואה. לפני המוות, עו"ד מיומן יאתר מראש נקודות תורפה אפשריות וימצא להן מענה משפטי. כשיש חשש להגשת התנגדות, או כשכבר הוגשה התנגדות לקיום צוואה, הדגש החשוב ביותר הוא להימנע מכל צעד בטרם קבלת ייעוץ – כדי לא לספק לצד שכנגד עילות לפסילה.

לשיחת ייעוץ חינם
לקביעת פגישת ייעוץ

עוד בנושא

התנגדות לצו ירושה
התנגדות לצו ירושה

עילות התנגדות לצו ירושה כל מי שאחד מהוריו נפטר והותיר אחריו ירושה יודע לומר: חלוקת הירושה היא לא מעמד פשוט. ראשית, הדבר מורכב מבחינה רגשית,

קרא עוד »
הסכם ממון
הסכם ממון

עו"ד הסכם ממון אתם עומדים להתחתן? נרגשים? למרות שאתם נמצאים ברגעים היפים ביותר שלכם ובתקופה קסומה כדאי לעשות לרגע הפרדה ולחשוב גם קדימה, על מצב

קרא עוד »
עורך דין ירושות
ירושות

עורך דין ירושות כשאדם הולך לעולמו מבלי שהותיר צוואה, חוק הירושה הוא זה שמגדיר כיצד יחולק העיזבון, כלומר רכושו של הנפטר. על-מנת שיורש או יורשת

קרא עוד »

לשיחת ייעוץ חינם

השאירו פרטים:

Call Now Button דילוג לתוכן